بهبود داده‌های بودجه مقالات در Scopus بزرگترین پایگاه چکیده مقالات جهان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

📑 اکنون 16.5 میلیون مقاله با اطلاعات بودجه تامین‌کننده پژوهش در دسترس است و شناسایی تأمین‌کننده بودجه پژوهش آسان‌تر شده است.

🔰 غنی‌سازی محصول Scopus در بخش اطلاعات بودجه مقالات منجر به موارد زیر شده است:

  • وجود مقالات بیشتر با اطلاعات بودجه: در حال حاضر 16.5 میلیون مقاله (شامل 900 هزار مقاله جدید)
  • توانایی کاربران برای دیدن همه تأمین‌کنندگان مالی مرتبط با یک کار خاص: اعطای سه میلیون شناسه گرنت به روابط تأمین‌کننده مالی تأثیر مثبت گذاشته است.
  • بهبود نتیجه جستجویFunding Sponsor، شناسایی تحقیقاتی که توسط یک سرمایه‌گذار خاص تأمین می‌شود را آسان می‌کند. کاربران می‌توانند سازمان‌های اصلی (بالادستی) بودجه را جستجو کنند و نتایجی را به‌دست آورند که شامل مقالاتی باشد که بخش‌های زیرمجموعه سازمان اصلی را تأیید می‌کند (به‌عنوان مثال موسسات، دپارتمان‌ها یا بخش‌های تأمین‌کننده مالی).

مدیر اسکوپوس Iana Tsandev می‌گوید “تخصیص نام کامل و صحیح تامین‌کننده مالی و شناسه گرنت به مقالات منتشر شده به جامعه تحقیقاتی ما کمک می‌کند تا حداکثر بینش درباره بودجه تحقیقات را به‌دست بیاورند و مناسب‌ترین حامیان بالقوه را برای کار خود شناسایی کنند.”

🔹 “ما خوشحالیم که اکنون بخش غنی‌شده اطلاعات بودجه ارزش بیشتری به کاربران ما ارائه می‌کند. ما همیشه از ایده‌ها و بازخوردهای جدید استقبال می‌کنیم، بنابراین همه را تشویق می‌کنم اگر فرصتی برای بهبود یافتند با ما تماس بگیرند.”

 

چرا این یک پیشرفت مهم است؟

نهادهای تأمین مالی اغلب دارای سلسله مراتب پیچیده‌ای هستند که موسسات، دپارتمان‌ها یا بخش‌های یک سازمان به اندازه کافی بزرگ هستند تا بتوانند تصمیمات مالی خود را بگیرند. با این حال، برای درک تأثیر اساسی و جامع یک تامین‌کننده مالی، امکان استخراج کلیه تحقیقات پشتیبانی شده، از جمله مقالاتی که تحقیقات توسط بخش‌های زیرمجموعه یک سازمان پشتیبانی می‌شود، بسیار مهم است.

مثال: National Cancer Institute بخشی از National Institutes of Health (NIH) است. هنگام جستجوی مقالاتی که در متن مقاله از NIH نام برده‌اند، مهم است که National Cancer Institute نیز نمایش داده شود.

محققان غالباً از سازمان تأمین مالی در مقاله تشکر می‌کنند بدون آنکه رابطه سلسله مراتبی را در نظر بگیرند.

پایگاه Scopus چه بهبودهایی انجام داد؟

در حین پردازش محتوای Scopus،  نام تأمین‌کننده مالی که توسط نویسنده ذکر شده است با اطلاعات تأمین‌کننده مالی در پایگاه داده مخصوص الزویر (که قبلاً توسط CrossRef مطابقت داده می‌شد) تطبیق داده می‌شود. تیم مرتبط با اطلاعات تامین‌کننده‌های مالی الزویر ساختارهای سلسله مراتبی نهادهای تامین‌کننده مالی را بررسی و از به‌روز بودن پایگاه داده مرتبط اطمینان حاصل می‌کنند.

تاکنون راهی نبوده است که کاربران Scopus بتوانند به راحتی به جستجوی مقالاتی بپردازند که در آن سازمان اصلی تامین‌کننده بودجه مانند NIH باشد و زیرمجموعه های آن نیز مشخص باشد (به غیر از جستجوی مجزا برای نام هر یک از زیرمجموعه‌ها و انجام یک تجمع دستی). ما اکنون با استفاده از Elsevier’s funding taxonomy در هنگام پردازش محتوا این امکان را فراهم کرده‌ایم. در نتیجه اکنون کاربران می‌توانند نام اصلی سازمان تامین‌کننده بودجه را جستجو کنند و نتایجی بازیابی شود که شامل مقالاتی است که موسسات، دپارتمان‌ها و بخش‌های تامین‌کننده اعتبار زیرمجموعه را نشان می‌دهد.

این برای کاربران Scopus به چه معناست؟

بودجه تحقیق جنبه مهمی از چشم‌انداز تحقیق است و ما بطور مداوم در حال بهبود چگونگی استفاده از اطلاعات بین‌المللی برای کاربران برای کسب بیشتر بینش معنی‌دار با استفاده از داده‌های بودجه Scopus برای کاربران هستیم.

نهادهای تامین مالی از داده‌های Scopus برای درک تاثیر کمک‌های مالی که به پژوهش‌ها اختصاص می‌دهند استفاده می‌کنند. این بهبود باعث می‌شود تا سازمان‌های تامین مالی آسان‌تر مقالات منتشر شده از بودجه آنها را شناسایی کنند.

محققان از اسکوپوس استفاده می‌کنند تا ببینند کدام نهادهای بودجه به حوزه‌های تحقیقاتیشان بودجه اختصاص می‌دهند. بهبود بخش Funding Sponsor شناسایی سرمایه‌گذاران حمایت‌کننده از تحقیقات منتشر شده در یک زمینه خاص را آسان می‌کند.

0
دیدگاه شما برای ما ارزشمند است، دیدگاه بگذارید.x